Toate colecțiile
Servicii Portofel
Suportă Kriptomat active pe Multirețea și pe care dintre ele?
Suportă Kriptomat active pe Multirețea și pe care dintre ele?
Kriptomat Support Team avatar
Scris de Kriptomat Support Team
Actualizat cu mai mult de o săptămână în urmă

Să trimiți cripto pe Ethereum a devenit tot mai scump pentru utilizatorii individuali și instituții datorită prețului de ridicat și instabil de Gaz.

Kriptomat reduce timpul, efortul și taxele ridicate din experiența de azi, permițând clienților să aleagă ce rețea doresc să utilizeze pentru a trimite/primi active și astfel să controleze mai bine costurile tranzacțiilor.

În prezent, oferim suport Multirețea pentru 14 monede care au această opțiune, iar în tabelul de mai jos poți vedea ce monede poți trimite/primi și pe care rețele.

Network /

Currency

Native*

Ethereum - ERC20

Binance Smart Chain - BEP-20

Avalanche - AVAX

Polygon - MATIC

Tron - TRC-20

ETH

USDT

USDC

DOGE

AVAX

WBTC

DAI

MATIC

LINK

UNI

AXS

MKR

* Protocolul nativ este protocolul original al unei monede date, dacă nu ești sigur despre ceea ce înseamnă protocolul nativ al oricărei monede, nu ezita să întrebi echipa noastră de suport clienți. 😊

Unde pot selecta rețeaua pe care doresc să o folosesc?

Indiferent dacă intenționați să trimiteți sau să primiți cripto la sau de la Kriptomat, odată ce inițiați trimiterea sau primirea, va apărea o fereastră dedicată în care veți vedea în ce rețele este acceptat cripto selectat, iar dacă există mai multe opțiuni, veți putea selecta una.

IMPORTANT:

  • Oricând utilizezi opțiunea Multirețea, asigură–te mereu că adresele de portofel expeditoare și destinatare sunt potrivite pentru protocolul ales. Dacă trimiți cripto dintr–un protocol în altul ai putea să–ți pierzi fondurile permanent.

  • Dacă nu ai mai folosit niciodată o rețea pe care urmează să o utilizezi, asigură–te că generezi o adresă de portofel pentru acea rețea specifică. Odată ce generezi adresa, poți să o reutilizezi pentru că aceasta este adresa ta permanentă pentru această monedă pe acea Rețea.

***

Încă mai ai întrebări? Utilizează chat–ul ca să contactezi echipa noastră de suport sau ca să ne trimiți un email [email protected]

Ați primit răspuns la întrebare?