Toate colecțiile
Securitate
Cum să vă păstrați fondurile în siguranță, fără a avea încredere în consilierii de investiții potențial frauduloși
Cum să vă păstrați fondurile în siguranță, fără a avea încredere în consilierii de investiții potențial frauduloși

Și de ce nu ar trebui să le permiteți altora să vă acceseze profilul de utilizator.

Kriptomat Support Team avatar
Scris de Kriptomat Support Team
Actualizat cu mai mult de o săptămână în urmă

Kriptomat este o platformă licențiată și reglementată pentru monedele digitale situate în UE. Permite utilizatorilor noștri să cumpere, să vândă, să stocheze și să utilizeze valute digitale în limba lor locală și cu asistență locală în siguranță și ușor. Operațiunea noastră este transparentă și responsabilă față de utilizator și depunem eforturi mari pentru a ne asigura că fondurile utilizatorilor noștri rămân în siguranță.

Cu toate acestea, utilizatorii rămân singurii responsabili de securizarea accesului la propriile conturi. Dacă un escroc vă convinge să transferați în mod voluntar fonduri către o propunere de investiții care se dovedește a fi o înșelătorie, nu suntem în măsură să vă împiedicăm să transferați aceste fonduri sau să inversăm acțiunea după aceea.

Este esențial să înțelegem că criptomonedele sunt extrem de sigure de utilizat, însă însăși natura lor este astfel încât tranzacțiile sunt ireversibile. Acest fapt este atractiv pentru escrocii care deseori se prezintă ca și consilieri de investiții. Pot, în esență, să fugă cu banii dvs. dacă reușesc să vă convingă să trimiteți criptomonede în portofelele lor digitale private.

Kriptomat nu este un serviciu de consiliere în investiții și nici nu este asociat cu niciun consilier de investiții. În plus, Kriptomat nu oferă bonuri și nu permite valorificarea niciunui cupon.

Ne angajăm să ne protejăm clienții de escroci, manageri de investiții înșelători și brokeri falși. Nu acceptăm activitățile frauduloase și nu menținem măsuri de securitate îmbunătățite pentru a identifica și preveni frauda.

Escrocheriile de investiții și brokeri falși - cum să le și să le eviți

Frauda investițională este una dintre cele mai populare forme de infracțiuni financiare. Escrocii creează site-uri web de investiții atractive în care oferă servicii legate de servicii profesionale de tranzacționare. De obicei, oamenilor li se oferă să investească bani în ceva despre care se pretinde că garantează un profit (cunoscut și sub numele de scheme „ îmbogățește-te rapid ”).

Schemele care implică criptomonede funcționează adesea după cum urmează:

 1. Vedeți un anunț pe rețelele de socializare sau alte portaluri, posibil cu o celebritate locală. Vă înscrieți și primiți un apel. Un escroc se prezintă ca și „consilier de investiții” sau „broker profesionist” și vă oferă să investiți fonduri într-o anumită criptomonedă pentru a obține un profit (până la 2500% sau mai mult în câteva zile).

 2. Veți deschide un cont profesional de tranzacționare la presupusa companie.

 3. Escrocul oferă să vă ghideze prin procesul de înregistrare și verificare pe un schimb de cripte și instalează pe computer un software de la distanță pentru a vă ghida, cum ar fi Anydesk sau Teamviewer (de exemplu, Kriptomat datorită ușurinței sale de utilizare).

 4. Vi se solicită apoi să depuneți bani și să cumpărați criptovaluta. În unele cazuri, acestea vă vor permite, de asemenea, să retrageți mai întâi niște bani, să câștigați încredere și să vă simțiți atrași.

 5. Escrocul vă solicită să trimiteți criptovalută la o anumită adresă cu pretenții că vor face tranzacții profesionale și vor returna fondurile odată cu realizarea profiturilor.

 6. În realitate, criptomoneda ajunge pur și simplu în portofelul privat al escrocului. Și, deoarece tranzacțiile criptografice sunt ireversibile, nu vă este posibil să solicitați o rambursare. Nici în acest caz Kriptomat nu poate face nimic pentru dvs.

Acești „consilieri de investiții” dispar de obicei fără nicio urmă. Unii dintre ei induc în eroare oamenii, făcându-i să creadă că prima lor investiție a realizat cu succes un profit.

Cum să vă protejați împotriva escrocheriilor criptografice

 1. Nu căutați oferte atractive. Reclamele, postările de pe Facebook și site-urile web cu aspect profesional și atractive nu înseamnă neapărat un instrument legitim de investiții.

 2. Verificați din nou informațiile. Cercetați temeinic o firmă de investiții sau un profesionist cu care aveți de-a face. Verificați acreditările, licențele, istoricul acestora. Puteți să căutați pe Google numele unei companii - sau chiar un număr de telefon - pentru a verifica dacă alții au raportat o persoană sau o organizație ca o înșelătorie. Încercați cu siguranță să obțineți referințe și recomandări de la oameni în care aveți încredere (și aceștia nu ar trebui să fie persoane dintr-o comunitate Telegram, pe care nu le-ați cunoscut niciodată). Fiecare companie ar trebui să aibă comp / informații clare, cum ar fi https://kriptomat.io/impressum/

 3. Nu trimiteți criptomonede la adrese de portofel necunoscute. Nu veți putea solicita o rambursare.

 4. Nu permiteți altor persoane să vă controleze computerul. Este ca și când ai lăsa hoții să intre liber în casa ta și să te plimbi! Nu lăsați niciodată alte persoane să instaleze software-ul desktop la distanță pe computerul dvs.

 5. Nu dați niciodată parolele dvs. nimănui! Dacă cineva vă solicită să le transmiteți adresa de e-mail și parola de înregistrare Kriptomat, ar trebui să fie un semnal roșu imediat că este un escroc. Nu permiteți nimănui să vă acceseze profilul de utilizator.

 6. Verificați licențele. Orice companie responsabilă care lucrează astăzi în industria criptomonedelor ar trebui să dețină licențe verificabile pentru operațiunile lor. Dacă o companie nu poate furniza aceste informații, atunci ar trebui să procedați cu prudență extremă. Kriptomat deține o Licență pentru furnizarea de servicii financiare - servicii de monede virtuale

 7. Folosiți bunul simț. Luați o decizie educată cu privire la cine să aveți încredere și cine să nu aveți încredere. Nu sugerăm promisiuni de încredere de bani ușori, randamente mari etc. Ajutați-ne să îmbunătățim imaginea sferei criptomonedelor, să construim încrederea și să încercați să preveniți escrocheriile și schemele Ponzi. Evitați să lucrați cu servicii în care nu trebuie să aveți încredere.

Canalele oficiale pentru comunicare

Echipa noastră nu vă va apela niciodată!

Folosim rețelele sociale pentru a răspândi mesajul și pentru a asculta de la comunitatea noastră. Dar rețineți că aceste canale nu sunt sigure pentru gestionarea problemelor de asistență și nu oferim asistență prin aceste canale.

Principalele noastre forme de comunicare cu utilizatorii înregistrați sunt:

Canalele noastre oficiale de social media sunt:

Dacă vedeți alte profiluri de socializare care pretind că sunt Kriptomat, vă rugăm să le raportați imediat!

Lista companiilor / site-urilor web identificate și potențial frauduloase:

Este extrem de important să clarificăm că:

 • nu suntem în niciun fel conectați la niciuna dintre companiile enumerate mai jos (în continuare Comerciant).

 • Comerciantul nu este un utilizator înregistrat al platformei noastre și nu avem nicio înregistrare a activității lor în ceea ce privește platforma noastră.

 • nu am făcut niciodată nicio afacere cu ei; de fapt, nici măcar nu am comunicat niciodată cu ei.

 • modelul nostru de afaceri nu include nicio cooperare cu părți terțe care acționează ca intermediar de investiții, brokeri financiari sau altele similare și nici nu oferim noi înșine consiliere financiară.

 • lista este formată din comercianți pe care echipa noastră de conformitate le-a detectat prin rapoartele de fraudă ale utilizatorilor noștri.

Lista companiilor / site-urilor web identificate și potențial frauduloase: :

Libra Markets

Olympia markets

Bilin Capital

Tima trade

CNV Capital

Proufx

Avex capital

Girofx

Grandefex

Capital Malley

Altosmarket

CTX Prime broker

DGX LTD

ADV Investment

WDC Markets

The Capital Stocks

Alphalive

Platinium Fund

MyCapital.io

Big Liquidity

Capital Fx

Northstate

Fortis Enterprise

Olympus Global

Royal forex

Trust FX

Kronos Invest

ActiveKSA

York CG

FT traders

Insure Trade

TDI partners

Interactive trade

OTPFX și multe altele ...

***

Aveți în continuare întrebări? Utilizați chatul de asistență pentru a contacta echipa noastră de asistență sau trimiteți-ne un e-mail la [email protected]

Ați primit răspuns la întrebare?