Toate colecțiile
SUBIECTE DE ACTUALITATE
Problemele de autentificare cu doi factori prin SMS - de ce se întâmplă?
Problemele de autentificare cu doi factori prin SMS - de ce se întâmplă?

Empty

Kriptomat Support Team avatar
Scris de Kriptomat Support Team
Actualizat cu mai mult de o săptămână în urmă

Așa cum am discutat anterior în Hot Topic-ul despre securitatea contului, este foarte important ca Kriptomat să implementeze pasul de autentificare cu doi factori pentru conturile utilizatorilor noștri. Chiar dacă pare obositor, acest pas te poate scuti de multe necazuri.

Problema cu care se confruntă cel mai des utilizatorii noștri la autentificarea cu doi factori este aceea că nu primesc codul de verificare prin SMS pe dispozitivele mobile la logare. Din acest motiv, vrem să explicăm de ce se întâmplă acest lucru și să te convingem că nu te împiedicăm intenționat să te loghezi în contul tău.

Unde este codul meu SMS?

În majoritatea cazurilor, problema se află la furnizorul tău de servicii mobile. Ca să fim direcți, aici se află blocajul și îți vom spune exact de ce.

Furnizorii de servicii mobile pot adesea să implementeze filtre pentru mesajele Spam nedorite, în special SMS-urile care sunt automatizate și nu provin de la un număr obișnuit. Acest sistem va bloca toate mesajele, deci, nu le va livra niciodată pe dispozitivul tău. Dacă echipa noastră confirmă că acel cod SMS a fost trimis pe de serverul nostru, atunci nu există nici o îndoială că problema se află la furnizorul tău.

Din fericire, există o soluție foarte simplă la asta; tot ce trebuie să faci este să-ți suni operatorul de servicii mobile și să te asiguri că acesta permite toate mesajele către dispozitivul tău și nu filtrează SMS-urile Kriptomat ca fiind coduri Spam.

Al doilea cel mai frecvent motiv pentru neprimirea SMS-ului pe dispozitivul tău este reprezentat de căderile de rețea din cauza semnalului slab. Acest lucru se întâmplă în primul rând atunci când ești în străinătate și vizitezi o țară diferită, în timp ce dispozitivul tău este în roaming sau are semnal slab din cauza unui furnizor terț.

De fapt, dacă te afli într-o zonă cu acoperire slabă pentru o rețea mobilă la tine în țară, acest lucru poate să afecteze livrarea mesajelor SMS. Asigură-te că ai o conexiune de rețea stabilă înainte să te autentifici în contul Kriptomat.

Din păcate, în acest caz, furnizorul tău nu va putea să te ajute, dar nu-ți face griji! Avem și pentru asta o soluție!

Metoda de autentificare de generație nouă

Ai mai auzit de acest lucru dar, în caz că nu am fost suficient de clari, susținem (și iubim) în totalitate autentificarea Google cu 2 factori.

Autentificarea Google cu doi factori nu necesită un furnizor sau vreo conexiune de rețea. Codurile sunt generate în buclă continuă prin aplicația Google Authenticator care poate fi utilizată cu sau fără conexiune la internet. Poate fi utilizată pentru website-uri și conturi multiple și operează independent de numărul tău de telefon, fapt ce elimină riscul atacurilor de schimb de SIM (mai multe despre asta aici).

Tot ce trebuie să faci este să începi să utilizezi autentificarea Google cu doi factori și să descarci aplicația Google Authenticator pe telefon, să activezi opțiunea în contul Kriptomat și să te asiguri că salvezi codul de recuperare!

Dacă îți pierzi dispozitivul și în consecință pierzi accesul la aplicație, acesta este codul care îți permite să-ți recuperezi toate OTP-urile odată ce descarci din nou aplicația.

Totuși, dorim să păstrăm linia telefonică nu-primesc-codurile-SMS deschisă în orice moment dacă problema continuă. Echipa noastră este oricând disponibilă să te ajute cu asta și să cerceteze problema dacă este nevoie. Trebuie doar să ne contactezi la [email protected].

Ați primit răspuns la întrebare?